See makeilu on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "makeilla",
"3": "-u"
},
"expansion": "makeilla + -u",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "makeilla + -u",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "2/palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "makeilu",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilut",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilu",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilun",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilun",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilujen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilua",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilussa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilusta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluun",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilulla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilulta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilulle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeiluiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeilutta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "2/palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeiluni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilujeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilujani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilussani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilustani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluuni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilullani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilultani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilulleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilunani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeiluikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeiluttani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeilusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilusi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilujesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilujasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilussasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluusi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilullasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilultasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilullesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilunasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeiluiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeiluttasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeilumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilumme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilujemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilujamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilussamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluumme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilullamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilultamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilullemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilunamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeiluiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeiluttamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeilunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilunne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilujenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilujanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilussanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluunne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilullanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilultanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilullenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilunanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeiluiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeiluttanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeilunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilujensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilujaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilujansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilussaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilussansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilullaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilullansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilultaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilultansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilulleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilullensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilunaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilunansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeiluksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeiluikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeiluiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeiluttaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluttansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "makeilu",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "makeilu",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "makeilu",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-palvelu"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "74 26",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "71 29",
"kind": "other",
"name": "Finnish palvelu-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "72 28",
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -u",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "74 26",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "74 26",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"giving oneself airs"
],
"id": "en-makeilu-fi-noun-PNTkXtps",
"links": [
[
"giving oneself airs",
"give oneself airs"
]
]
},
{
"glosses": [
"flattering, soft-soaping"
],
"id": "en-makeilu-fi-noun-AFiz3k3z",
"links": [
[
"flattering",
"flattering"
],
[
"soft-soaping",
"soft-soaping"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmɑkei̯lu/"
},
{
"ipa": "[ˈmɑ̝k̟e̞i̯lu]"
},
{
"rhymes": "-ɑkeilu"
}
],
"word": "makeilu"
}
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish palvelu-type nominals",
"Finnish terms suffixed with -u",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑkeilu",
"Rhymes:Finnish/ɑkeilu/3 syllables"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "makeilla",
"3": "-u"
},
"expansion": "makeilla + -u",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "makeilla + -u",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "2/palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "makeilu",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilut",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilu",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilun",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilun",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilujen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilua",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilussa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilusta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluun",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilulla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilulta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilulle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeiluiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeilutta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "2/palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeiluni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilujeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilujani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilussani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilustani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluuni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilullani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilultani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilulleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilunani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeiluikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeiluttani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeilusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilusi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilujesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilujasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilussasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluusi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilullasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilultasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilullesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilunasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeiluiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeiluttasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeilumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilumme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilujemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilujamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilussamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluumme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilullamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilultamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilullemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilunamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeiluiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeiluttamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeilunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilunne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilujenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilujanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilussanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluunne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilullanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilultanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilullenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilunanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeiluiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeiluttanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "makeilunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilujensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilujaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilujansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilussaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilussansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilullaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilullansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilultaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilultansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilulleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilullensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilunaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeilunansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeilukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeiluksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "makeiluikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeiluiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "makeiluttaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluttansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "makeiluineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "makeiluinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "makeilu",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "makeilu",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "makeilu",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-palvelu"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"giving oneself airs"
],
"links": [
[
"giving oneself airs",
"give oneself airs"
]
]
},
{
"glosses": [
"flattering, soft-soaping"
],
"links": [
[
"flattering",
"flattering"
],
[
"soft-soaping",
"soft-soaping"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmɑkei̯lu/"
},
{
"ipa": "[ˈmɑ̝k̟e̞i̯lu]"
},
{
"rhymes": "-ɑkeilu"
}
],
"word": "makeilu"
}
Download raw JSONL data for makeilu meaning in All languages combined (21.3kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.